CARLOS GARDEL

(11 Aralık 1890, Touluse, Fransa – 24 Haziran 1935, Medellin, Kolombiya )

Tango tarihinin unutulmaz figürlerinden birisidir. Fransa’da doğmuştur. Kendisine “Carlitos”, “Tango’nun Kralı”, “El Mago” (Sihirbaz) ve ironik bir biçimde “El Mudo” (Sessiz) gibi isimler yakıştırılmıştır.

Carlos Gardel, müziğe ilk başladığı andan itibaren ölümüne kadar farkını ortaya koyabilmiş olan, yetenekli ve bir dünya starı olabilecek kadar özgün, farklı bir Arjantinli Tango şarkıcısıdır. Hatta, öyledir ki, Gardel öldükten sonra hiç kimsenin onun mertebesinde tango şarkısı söylemediğine inanılmaktadır.

Karizmatik duruş ve kişiliğiyle gönülleri fetheden bu müzik efsanesi, yumuşak bir bariton sese sahiptir. Duygusal bir kişiliği nedeniyle, hayran kitlesi sanat hayatı boyunca çok hızlı büyümüştür. Şu an dünyadaki tango müziği algısına ve dansına bu duruşu ile yön veren Gardel, eskiye nazaran daha hareketli olan tango müziğine romantizmi katmıştır. Kendisinden önceki dönemki tango müziği ve dansına farklı bir soluk getiren Gardel, önceleri bir alt kademe müziği olarak ve beğenilmeyen bir dans türü olarak ortaya çıkan tangoyu, bir salon kültürüne taşımış ve elit kesimin de benimsemesini sağlamıştır. Hatta, dünyaya tangoyu bu naif duruşuyla yayarak kabulünde önemli rol oynamış, böylelikle de önceleri tangoyu hor gören Arjantinlilerin de tangoya olan bakış açısını değiştirmiştir.

1906’da henüz lisede okurken, annesine hep müziği ne kadar sevdiğini anlatan Gardel, annesi onun bu sevgisini tam olarak anlayamasa da ve karnını doyurması için müziğin iyi bir yol olmadığını söylese de, lise 2’deyken yapması gereken işin şarkı söylemek olduğuna inanarak liseyi bırakmıştır. Gardel hem şöhret hem de müzik kalitesi açısından kendini daha iyi yere taşıyabilecek basamakları çok hızlı şekilde tırmanmış ve kariyeri de büyük bir hızla yükselmiştir. Ancak, henüz bu dünyaya pek çok tango müziği eseri verebilecek kadar verimliyken Kolombiya’da turnedeyken bir uçak kazası geçirmiştir. Ölmeden önce söylediği son tango halen merakla aranan konulardan birisidir. Gardel, ölmeden önce bir radyo yayınında en son “Tomo y Obligo” ‘yu söylemiştir. Müzik hayatı da ölümü ile kısa sürmesine karşın, 770 şarkı yapmış ve bunun 514’ü de tango şarkısı olmuştur. En ünlü parçası da Por una cabeza’dır ve halen dans gecelerinde en çok çalınan parçadır.

Gardel’in Alfredo La Pera ile birlikte ortaya çıkardıkları günümüzde artık klasikleşmiş tangolar arasından en önemlileri şunlardır: Mi Buenos Aires querido, Cuesta abajo, Amores de estudiante, Soledad, Volver, Por una cabeza and El día que me quieras.

24 Haziran 1935’te meydana gelen Kolombiya’daki bu uçak kazası sonucunda hayatı sona eren Gardel’in mezarı şu an Buenos Aires’te La Chacarita mezarlığındadır. Bu son durağa giderken hayranları tarafından büyük üzüntü ile yolcu edilen Gardel için son görevlerini yapmak isteyen fenomenleri, New York ‘tan Kolombiya’ya, Rio de Janerio’dan Montevideo’ya kadar resmen izdiham yaratarak onu son yolculuğuna uğurlamışlardır. Defin işlemi sırasında Silencio (Sessizlik) isimli parçası çalınmıştır.

Sevenleri, hala hiç aksatmadan mezarını ziyaret etmektedir. Hatta Gardel’e olan hayranlığı ile onun ölümünün ardından uzun yıllar geçmesine rağmen mezarının başından eksik olmayan fenomenlerinin onun için hala söylediği tek şey, “Gardel her geçen gün daha güzel söylüyor (Gardel sings better every day)” sözüdür.

Büyük bir bölümü Astor Piazzola‘nın daha modern altyapılı ve enstrümantal tangoları üzerine kurulu “tango” (Carlos Saura) filminde dahi filmdeki yönetmen/koreograf tayfasının topluca beyaz perdede Carlos Gardel izleme sahnesi ile 1930’ların başından bir videosu ile filmde yer alabilmiş bütün Dünyada tangonun kralı kabul edilen tango deyince ilk akla gelen kişiliktir

Örneğin; Micheal Radford‘un neredeyse herkesi ağlatan “Il Postino” filminde, ülkesi Şili‘den Sicilya‘nın bir köyüne sürülen şair Pablo Neruda, (Philippe Noiret) ile eşinin köy evinin salonunda Carlos Gardel’in “Madreselva”sı ile yaptıkları tango sahnesi unutulmazdır.

Kaynak: Bilgiustam / Gökçe Cömert

Vikipedi/ Carlos Gardel

Your Content Goes Here

Your Content Goes Here

Your Content Goes Here

tango müzisyenleri sayfasına dönünüz!