BİZİM TANGO RADYOMUZ!

www.tangoturkradio.com

tangoturkradio internet üzerinden 7 gün 24 saat yayın yaparak,  Tango Orkestra ve müzisyenlerinin birbirinden güzel eserlerini sizlere sunuyor.

Keyifle Dinleyin!
Mutlulukla Tango Yapın!

TANGO
Buenos Aires, Arjantin ve Montevideo, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. Dansla beraber gelişen müzik tarzı da aynı adla anılmaktadır.

İlk yılların tangosu “tango criollo” veya “basit tango” olarak bilinmekle beraber, günümüzde Amerikan ve uluslararası tango stilleri, Fin tangosu, Çin tangosu gibi çeşitli türler gelişmiştir. Ancak orijinal tango, doğduğu toprakların adıyla, “Arjantin tangosu” olarak anılmaktadır.

Devamı için tıklayınız!

Solo Tango Orquesta “El entrerriano”
Moscow International House of Music May 2017
Besteci ve piyanist Rosendo Mendizabal tarafından 1890’larda yazılmış olan El Entrerriano adlı tango, müzik tarihçilerinin kayıtlarına göre en eski tango bestesi olarak kabul edilmektedir.

TANGO MÜZİĞİ

Tango Müziğinin Tarihsel Süreci

Tango, 1800’lü yılların ortalarında Arjantin’in Buenos Aires kentinin sokaklarında ortaya çıkmış, 1900’lü yıllarda ise Avrupa’ya ve tüm dünyaya yayılarak gelişimini sürdürmüştür. Tango, duyguların beden dili ve müzik ile ifade edilen bir biçimidir. Tango, öncelikle bir danstır ve içeriğinde müziği, edebiyatı ve birçok kültürel öğeyi barındırmaktadır. Savigliano’ya göre tango, “dramatik (dans, müzik, şarkı sözleri ve gösteri) bir anlatımdır” (2004: 37).

Aydınoğlu’na göre tango, “Afrika ve Avrupa’ya dayanan dansların Arjantin’e taşınarak yerel dans ve kültürlerle etkileşiminden ortaya çıkmış bir kültür öğesidir.
Geçmişten taşıdığı birikimi ile birlikte kültürel bir olgu haline gelmiştir.

Devamı için tıklayınız!

TÜRK TANGO MÜZİĞİ

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında kayıt ve ses teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte müzik alanında yeni bir döneme girilmiştir. “Sigmund Weinberg’in İstanbul’a 1895’te ilk defa getirdiği fonografın ardından yerli kayıtlar başlamıştır. İstanbul’da 20. yüzyılın başından itibaren önce fonograf, ardından da yerli ve yabancı gramofon mağazalarında çeşitli silindir ve plaklar satışa sunulmuştur. İstanbul’daki ilk kayıtlar 1900 yıllına ait olup yaklaşık beş bin civarında olduğu bilinmektedir” (Alimdar, 2016: 235).

Tango, Avrupa’da yaygınlaştıkça etkisi Türkiye’de de hissedilmeye başlanmıştır. ”Tangonun bir müzik türü olarak Türkiye’de tanınması gramofon ve taş plakların yaygınlaşması sonucu Arjantin ve Fransa’dan gelen plaklar sayesinde gerçekleşmiştir. Dolayısıyla ilk tangolar bu müzikler eşliğinde yapılmıştır” (Tül Demirbaş, 2017: 169). “Tango, Türkiye’ye Cumhuriyet’in ilanından sonra yetmiş sekiz devirli taş plaklarla girmiştir.

Devamı için tıklayınız!

Seyyan Oskay (d. 1913, İstanbul – ö. 16 Mayıs 1989, İstanbul)
SEYYAN HANIM – MAZİ
1928 de Necil Celal Andel tarafından bestelenen ilk sözlü türk tango parçasıdır. !932 de taş plağa okunmuştur. Arka yüzünde ise Fehmi Ege’nin bestesi “Mehtaplı Bir Gecede” yer almaktadır..